Jak założyć sad?
Na samym początku oczywiście musimy wybrać miejsce, w którym będzie mógł powstać sad. Najlepiej pod kątem gatunków roślin, które w nim posadzimy. Podstawowa zasada jest taka, by na większe drzewa przeznaczyć teren od północnej strony, a na owocowe krzewy – od południa.
fot. Sad owocowy starego typu (Wikimedia Commos - R. Wilkowski)
Dalej przyjdzie pora na kopanie dołków pod rośliny i - jeśli gleba nie jest najlepszej jakości – wzbogacenie jej np. substratem torfowym albo kompostem. Jeśli te zadania już za nami, to właściwy moment na przycięcie, a także zwilżenie korzeni. Potem bez obaw można już zasadzić drzewka. Trzeba jednak pilnować, by po wsadzeniu w dołek znajdowało się na tej samej głębokości, jak rosło w szkółce. Glebę można nieco udeptać, w ten prosty sposób drzewko stanie się bowiem bardziej stabilne.
Następnie – jak czytamy na stronie „Maja w ogrodzie” - kładziemy odwróconą darń w obrębie utworzonej misy. Zbite korzenie trawy dobrze utrzymują wodę w glebie i pomagają w przyjęciu się rośliny. Na wierzchu, wokół pnia, układamy matę szkółkarską i mocujemy ją plastikowymi lub metalowymi szpilkami. Na koniec obsypujemy ją zebraną wcześniej ziemią. Prace te mają za zadanie zabezpieczyć misę przed zarastaniem trawą, która może być silną konkurencją dla młodych korzeni drzewka. Jeżeli zakładamy sad na terenie, gdzie mogą przychodzić zimą zwierzęta, na pnie trzeba założyć specjalne osłonki. Jeśli drzewa są posadzone na silnie rosnących podkładkach (np. siewka antonówki) to nie trzeba ich palikować.
Gdy skończymy, możemy być z siebie zadowoleni i czekać na efekty naszej pracy. Musimy jednak pamiętać, że sad wymaga ciągłej opieki i pielęgnacji. Zaniedbany rzadko kiedy prezentuje się dobrze. Wszystko w Waszych rękach.
Przeczytaj także
brak artykułów